دست‌کشیدن شهرداری تهران از فروش تراکم و ضوابط باعث شده تا در تحقق درآمدهای خود در سال جاری با مشکل مواجه شود.

شهرداری تهران

از یک طرف افزایش حقوق و دستمزد نیروی انسانی مازاد و از طرف دیگر عدم تحقق درآمدهای پیش‌بینی شده از سوی شهرداری تهران باعث شده تا سهم پروزه‌های حیاتی پایتخت در کنار پروژه‌های عمرانی دیگر، از تخصیص بودجه اندک باشد.

در تنگنای بودجه‌ای، شورای‌شهر تصمیم دارد از افزایش سقف بودجه شهرداری پشتیبانی کند. یکی از دلایل این اقدام به طولانی شدن دوره ساخت پروژه‌های عمرانی برمی‌گردد؛ چرا که افزایش هزینه نهاده‌های ساختمانی و دستمزد مجریان، هزینه‌ نهایی ساخت را بالا خواهد برد. از این رو مدیریت شهری در تلاش است با شناسایی منابع درآمدی جدید و بودجه غیرانقباضی به  تکمیل و تسریع پروژه‌های عمرانی پایتخت بپردازد.

مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران نیز با اشاره به وجود مشکلات عدیده و افزایش قیمت‌ها، اظهار داشت: افت درآمد شهرداری تهران، فشار جدی را به بودجه عمرانی و تملک دارای سرمایه وارد کرده است و به منظور تکمیل هرچه سریعتر ساخت‌وساز ها در سطح پایتخت، مدیریت شهری باید کدهای درآمدی جدیدی را برای شهر تهران در نظر بگیرد تا منابع مالی در سال ۹۹ تامین شود.

فراهانی ادامه داد: لوایحی با موضوعات مختلف در حال تدوین است اما لوایح مربوط به تبدیل کاربری‌ های موقت مسکونی به تجاری – اداری، تعیین تکلیف پرونده‌های راکد ماده ۱۰۰، وصول‌پذیری درآمدهای مربوط به عوارض نوسازی است که به شورای شهر ارائه خواهد شد.

وی با بیان اینکه بودجه شهرداری برای سال آینده انقباضی نیست، افزود: پیش‌بینی می‌شود سقف بودجه سال آینده حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان تدوین شود، چراکه احتمالا رقم حقوق و دستمزد از ۱۰ هزار میلیارد تومان به ۱۳هزار میلیارد تومان می‌رسد و هزینه‌های جاری نیز به همان نسبت افزایش می‌یابد. سقف بودجه افزایش می‌یابد تا با کمک آن بتوانیم بودجه مناسبی را برای توسعه پروژه‌های کوچک‌مقیاس و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در سطح شهر داشته باشیم.